Pin It

Bečejsko udruženje mladih (BUM) najavilo je razvoj novog digitalnog alata za građanski nadzor javnih nabavki u Srbiji, s ciljem da se poveća transparentnost u trošenju javnih sredstava i ojača uloga građana, civilnog sektora i medija u kontroli javnih finansija.„Međunarodni standardi u oblasti otvorenih podataka, koje je Srbija formalno usvojila, u praksi su mrtvo slovo na papiru. Podaci iz sistema javnih nabavki su teško dostupni i nedovoljno obrađeni, što onemogućava kontrolu trošenja novca građana“, izjavio je Aleksandar Đekić, predsednik BUM-a.Interaktivna mapa – javne nabavke na jedan klik.

smartrclever NABAVKE

* foto: Smart&Cleaver
Kako je saopšteno, novi alat biće dostupan javnosti putem interaktivne mape, koja će omogućiti jednostavan pristup ključnim informacijama, kao što su: ko najčešće dobija tendere,vrednost pojedinačnih ugovora i ukupna sredstva po firmama,struktura nabavki po robama, uslugama i radovima.Alat se razvija u okviru projekta „Javne nabavke u fokusu“, koji je deo šireg programa Europe ASAP za jačanje uloge civilnog društva u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji.Pored alata, projekat donosi i monitoring i forum.
Projekat uključuje i monitoring primene zakona o javnim nabavkama, u saradnji sa Kancelarijom za javne nabavke i Republičkom komisijom za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki. Prikupljene informacije biće objavljene u posebnoj publikaciji i predstavljene na nacionalnom forumu, koji će okupiti stručnjake, predstavnike institucija i civilnog društva.Milijarde evra bez nadzora.
Javne investicije u Srbiji iznose više od sedam odsto BDP-a, što je najviše u Centralnoj i Istočnoj Evropi, ali je sistem nadzora tih sredstava izrazito slab. Prema podacima Fiskalnog saveta, godišnje se na javne investicije troši oko pet milijardi evra, dok je vrednost izuzetaka – projekata sprovedenih van Zakona o javnim nabavkama – gotovo jednaka onima koji su sprovedeni u skladu sa zakonom.Uočene su i brojne manipulacije pragovima kako bi se izbeglo raspisivanje tendera, a kontrola sistema je simbolična – tek 1,35% postupaka je bilo pod monitoringom 2022. godine, uz visoku učestalost uočenih nepravilnosti.Pritisak odozdo Iako postoje zakonski mehanizmi za sankcionisanje zloupotreba, krivična odgovornost za nepravilnosti u
javnim nabavkama je minimalna – tokom 2023. doneto je svega 12 osuđujućih presuda, od čega je 10 bilo uslovnih.Zbog toga BUM smatra da je ključno ojačati ulogu građana i civilnog sektora u praćenju javne potrošnje.„Naš cilj je da građani Srbije dobiju alat koji im omogućava da kontrolišu na šta se troši njihov novac. Ako institucije ne rade svoj posao – građani mogu i moraju“, zaključuje Đekić.

aleksandar djekic 600x400         

 

ПОСТАВИ КОМEНТАР

ПОСТАВИ КОМEНТАР КАО ГОСТ

0
  • ТРЕНУТНО НЕМА КОМEНТАРА

prijaviproblem

 

cs4eu lat

Rad PAKT-a podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji"

 

                     

Gostovanje u Utisku Nedelje

RTS OKO MAGAZIN - Litijumska groznica

ŽUČNA RASPRAVA O RUDNIKU LITIJUMA

Ekološki ustanak - Miroslav Mijatović

Marka Žvaka - priča o Rio Tintu

PUBLIKACIJA

publikacija2020

 PUBLIKACIJA

publikacija

PUBLIKACIJA

anketa1

PUBLIKACIJA

anketa2

PUBLIKACIJA

anketa3